TRENING z FUCHS #1 „OMEN” - gimnastyka
- Oliwia Kita
- 9 maj 2018
- 4 minut(y) czytania
Dzień dobry Kochani!
Dzisiaj chciałabym Was zapoznać z kolejna kategorią na mojej stronie, a mianowicie treningami. Jak pewnie większość z Was już dobrze mnie zna, zajmując się prowadzeniem jeźdźców i koni - uwielbiam tworzyć i opracowywać nowe zadania, ćwiczenia na podstawie których nabieramy nowych umiejętności, poprawiamy i doskonalimy dosiad, czy tez korygujemy błędy. 💪🏻 Tę kategorię, stworzyłam dla osób chcących urozmaicić swój codzienny trening z wierzchowcem. Bowiem nie raz dzieje się tak, ze kręcimy się po ujeżdżalni w kółko z czystej nudy bądź tez nie wiemy co zrobić z koniem podczas jazdy, a niczego dobrego to nie wnosi 😊 Liczę na to, ze ta kategoria również Wam się spodoba, a co więcej - pomoże Wam wynieść nostalgię z codziennych treningów 🤗 _______ W pierwszej części moich ćwiczeń, chciałabym Wam przedstawić zadanie, które nazwałam z uczniami: „OMEN”.
SKĄD NAZWA?
Cwiczenie swoim ułożeniem przypomina totem, jednak moi uczniowie zawsze mylą tę nazwę i stad właśnie przyjął się OMEN🧐😊 Uznajmy, ze tematyka jest podobna ☺️👻
____
CO TO?
Omen to ćwiczenie typowo gimnastyczne, które składa się z 5 stopni trudności oraz wprowadza pracę po łuku.
SCHEMAT:

Moim założeniem podczas gdy tworzyłam to ćwiczenie, było skupienie się na najważniejszych aspektach w pracy z koniem, o których bardzo wielu z nas zapomina, a czasami nawet nie wie. Chciałam, aby moje ćwiczenie łączyło ze sobą szczeble piramidy ujeżdżenia.
CO TO JEST PIRAMIDA UJEŻDŻENIOWA KONIA?
W tradycyjnych zadaniach gimnastycznych, najczęściej możemy spotkać się z szeregiem przeszkód bądź schematem jechanym na wprost. W takich zadaniach, po wjeździe w kombinację jeździec musi zwrócić szczególna uwagę aby zachować równego konia, rytm, tempo, impuls oraz kontakt z koniem co zaliczamy do tzw.:”piramidy ujeżdżenia” konia. Piramida ujeżdżenia, to schemat w sposób który powinnismy działać z koniem tak, aby osiągnąć prawidłową pracę i porządane efekty.
„Omen”, to cwiczenie, które dodatkowo umożliwia nam pracę po łuku i pozwala na zdobycie kolejnego szczebla piramidy, a mianowicie - rozluźnienia.

JAK WYGLĄDA „OMEN”?
Omen przypomina swym wyglądem totem (z resztą, taka jest jego pierwotna nazwa...).
Zadanie to rozplanowałam do jazdy w kłusie, ze względu na konkretne partie mięśni pracujące u konia, jednak nie ma problemu aby zmodyfikować zadanie oraz rozbudować do jazdy w galopie.
STOPNIE TRUDNOŚCI I MOJE RADY NA POSZCZEGÓLNYCH ICH CZĘŚCIACH:
1 stopień: łuk
Zwróć uwagę na:
- rytmiczny najazd
- wjazd w środek drąga
- jedziemy po łuku, nie na wprost
- koń wpisany w zakret
- zewnętrze pomoce zamknięte, aby utrzymać konia na odpowiednim torze jazdy
- oczy i głowa jeźdźca skierowane dalej
- równy kontakt i impuls z akcentem na jazdę w przód.
2 stopień: wjazd w linię, 4 dragi na wprost
- począwszy od zakretu, a na wjeździe skończywszy pilnujemy równego i „wesołego” tempa
- wjazd w linię rozpoczynamy równym koniem, na równym kontakcie z akcentem na jazdę w przód
- oczy jeźdźca skierowane dalej za kombinację
3 stopień: 4 drągi po skosie
❗️drążki po skosie wymagają od nas jazdy przez środek drągów, inaczej pogubimy się na zadaniu ❗️
4 stopień: cavaletti
- pamiętamy o podparciu konia jakie stanowi nasza łydka, zarówno na wjeździe w cavalettki jak i podczas przejazdu
5 stopień: przeszkoda
- podczas gdy utrzymujemy równe tempo począwszy od najazdu na zadanie - skończymy je prawidłowo, ponieważ zachowujemy ciągłość rytmu. Nawet jeżeli wjazd nie był idealny, zachowując dobre tempo - skończymy kombinację poprawnie.
Zasadniczo, ostatni stopień automatycznie staje się najprostszym 😊

_____
JAK JEDZIEMY?
1. zaczynamy od koła i drążków po kole - celem rozluźnienia
2. dopiero później wjeżdżamy w linię
! drążki po kole możemy również jechać w galopie po odpowiednim ich rozłożeniu i wymierzeniu odległości. No właśnie, a jak z tymi odległościami? Czytaj dalej ;)

ODLEGŁOŚCI
Poniższa tabela przedstawia ogólne odległości dla koni gdzie litera "t" oznacza - tiptopy (odległości liczone stopami).

JAK TO WYGLĄDA W KOMBINACJI?
! Zwróć uwagę na to, że niezależnie od kątów kombinacji, zawsze mierzymy odległości od środka drąga tam gdzie wypada nam równy najazd.

KORZYŚCI?
Gdy już mamy najważniejsze, a zarazem podstawowe informacje o zadaniu, przyszedł czas abym zapoznała Was z korzyściami, jakie uzyskamy w efekcie pracy na "omenie".
1. Omen tak samo jak i pozostałe ćwiczenia gimnastyczne, rewelacyjnie buduje koordynację ruchową oraz równowagę jeźdźca i konia. Uważam to za kluczową zaletę, szczególnie w przypadku jeźdźców początkujących jak i koni, które wymagają rozciągania.
2. Rewelacyjne ćwiczenie na wypracowanie równego rytmu oraz płynnego tempa. Dla osób mających z tym problemy czy też koni, które potrzebują pracy na wyższych obrotach (Gawron - o Was mowa ;)
3. Kontakt! Bez niego na tym zadaniu konie, które śpieszą przeskoczą nasz "omen" na raz ;) (Shiri - o Was mowa ;) Tym bardziej, celowo wprowadziłam pracę na drążkach po łuku, aby konia odpowiednio przygotować, uspokoić a przede wszystkim rozluźnić przed wejściem w kombinację.
4. Praca mięśni oraz grzbietu - zarówno jeźdźca jak i konia
Tutaj film nagrany przeze mnie na przykładzie zadania w niskim stadium trudności (Natalka i Gawron)
A tutaj to samo ćwiczenie po drobnej modyfikacji :) Dziękuję najmocniej dziewczynom ze stajni Pasja w Rzucewie ♥
Moi Drodzy,
koniecznie dajcie mi znać co sądzicie o tego typu zadaniach, a zarazem tego typu postach :) Śmiało korzystajcie z zadań, które pozostawiam Wam tutaj na stronie. Będę również bardzo szczęśliwa gdy dostanę od Was jakiś film czy zdjęcia z wykorzystaniem moich ćwiczeń!
Do usłyszenia!


Comments