top of page

ODLEGŁOŚCI - Jak zobaczyć idealny dystans? cz. 1 - problematyka

Dzień dobry Moi Drodzy!

Co sądzicie o poprzednim poście? Znaleźliście coś dla siebie? Ja produktami jestem i byłam zachwycona!

____

Dzisiaj czas na kolejny temat Maratonu, a jest nim: "Odległość, czyli jak zobaczyć idealny dystans, idealny odskok?" Post podzielimy na pare części, ponieważ jest dość obszerny. Będziecie mogli się spodziewać części:

1. problematyka

2. ćwiczenia

3. trening z fuchs - film!

Temat, o który wielu z Was prosiło.

Zaczynamy!

____

ZADAJ SOBIE PIERWSZE PYTANIE

Zacznijmy od tego, co znaczy dla Ciebie perfekcyjny odskok, perfekcyjna odległość? Z czym masz problem, a nad czym chciałbyś popracować?

Postawienie sobie pierwszego znaku zapytania jest bardzo ważne, ponieważ później dopiero jesteś w stanie znaleźć przyczynę problemu, a w efekcie - kompletnie go zlikwidować.

Podam Wam parę przykładowych, a moim zdaniem najbardziej trafnych pytań do siebie samego:

-JAK ZNALEŹĆ WŁAŚCIWY RYTM?

-JAK ZNALEŹĆ WŁAŚCIWE TEMPO?

-JAK POLICZYĆ FOULE?

-JAK PATRZEĆ?

-JAK SKRÓCIĆ, JAKO DODAĆ?

Dlaczego właśnie te pytania należy sobie zadać? Właśnie dlatego, że one wszystkie sprowadzają się do jednego, tego samego - JAK ZOBACZYĆ WŁAŚCIWĄ ODLEGŁOŚĆ.

_____

PIRAMIDA UJEŻDŻENIA

Zacznę od absolutnych podstaw, od piramidy oraz jej szczebli. Kochani sam temat piramidy ujeżdżenia poruszę w innym poście oddzielnie, aby dokładnie go omówić. (Jej wyjaśnienie po części możecie znaleźć w jednym z moich ćwiczeń: tutaj) W chwili obecnej, skupmy się na tym jak wyglądają jej podstawy, podstawy pracy z koniem.

Zwróćcie uwagę na to, że podstawą pracy z koniem podczas właściwego treningu jest RYTM. To jest początek, od stałego, równego rytmu zaczynamy pracę. Dzięki temu koń ma jeden z najważniejszych elementów za sobą - podstawienie zadu i odpowiedni balans.

Bez równego tempa, równego rytmu nie uda nam się znaleźć odpowiedniej odległości czy dystansu. Zadaj sobie kolejne pytanie:

-Ile razy zdarzyło Ci się, że wjazd w linię z przeszkód miałeś dość ciasny, a w drugi człon musiałeś bardzo dodać aby cokolwiek pasowało?

Albo na odwrót:

-Wjazd w linię miałeś bardzo odważny, można powiedzieć z dalekiego odskoku, a do drugiego członu zrobiło się ciasno?

Prawidłowy rytm pomoże Ci się pozbyć tego problemu, a w efekcie każda przeszkoda czy kombinacja zostanie pokonana od A do Z - równo bez zbędnych fanaberii.

____

TEMPO

Galop przez nóżkę, galop niczym struś pędziwiatr czy może kłusem?

Prawidłowe tempo w najeździe na jakiekolwiek zadanie to kolejny szczebel zaraz po uzyskaniu właściwego tempa.

Naszym zadaniem staje się nawet najprostsze ćwiczenie na drążkach (jednak o ćwiczeniach w następnym poście z tej serii). Prawdę mówiąc, tempo najazdu oraz jego trudność z tego wynikająca zależy również od zadania. Równe tempo i rytm najłatwiej jest na wyćwiczyć na niedużych zadaniach.

Podczas gdy jedziemy do zadania należy pamiętać o tym aby koń we właściwy i szybki sposób potrafił nam odpowiedzieć na pomoce. - i znowu, o tym w części drugiej.

Tempo musimy odpowiednio dopasować do zadania (przykładowo):

1.Cwiczysz na drązkach? Okej, ćwicz wolniejsze najazdy, ćwicz dodania, skrócenia - korzystaj.

2.Ćwiczysz szeregi gimnastyczne? Pilnuj kontaktu i pracy zadu. Aktywniejszy galop pomoże właściwie pokonać kombinację.

3.Parkur? Jazda do przodu, nie śpij! Aktywny galop pomoże Ci podczas każdego odskoku i w większości przypadków nie dość że doda Wam pewności siebie na skoku, to jeszcze w jakimś stopniu da gwarancję, ze znajdziecie się oboje po drugiej stronie przeszkody.

ZAKRĘT - TEMPO

Zawsze powtarzam, że dobry odskok, dobry wjazd w przeszkodę zależy w głównej mierze od dobrze przejechanego zakrętu. Za mało galopu? Najczęściej w efekcie da nam bliski i ciasny odskok. Za szybko, zbyt gwałtownie - wrzucony koń w przeszkodę.

Idealnie jest mieć konia "przed sobą", ale na kontakcie. Co znaczy tylko tyle, że najlepiej jest rytmicznie i aktywnie galopować, jednak na kontakcie i pod pełną kontrolą.

____

PODNIEŚ GŁOWĘ I LICZ!

Bardzo często popełnianym błędem przez jeźdźców jest jazda "pod przeszkodę". Znacie powiedzenie: "tam gdzie patrzysz tam jedziesz?" To tak samo działa: "tam gdzie patrzysz - tam zostajesz...".

Głowa wysoko, wzrok skierowany za przeszkodę, a zaraz przed nią lub nad nią - już na następną. Jeżeli spadnie nam głowa w dół jak znajdziemy idealny dystans do następnej? Nie patrząc dalej? Zarówno możemy tez zamknąć oczy ;)

Już nie wspomnę o tym, jak sypie się cała sylwetka jeźdźca gdy spadnie głowa w dół. Łopatki się kurczą, tułów się obniża, obciąża tym samym przedni łęk, koń spada na przód, chowa się i odstawia zad, a w efekcie nie galopuje - i bach! Po naszej idealnej odległości! Ciekawa zależność, prawda? Nic nowego, na koniu wszystko jest od siebie zależne.

LICZYSZ?

Cała prawda w nauce pokonania dystansu, szczególnie w zakręcie czy liniach i szeregach tkwi właśnie w równym rytmie i tempie. Pomóż sobie licząc!

Jedziemy linię na 7 foule. Licz! Nic tak nie pomaga na wyćwiczenie oka jak liczenie.

MÓJ MAŁY LIFE HACK:

Podczas pokonywania parkuru czy zadań, licz w dystansach. Licz przez cały parkur do 3 - co foule. Raz, dwa, trzy, raz, dwa, trzy...

Nawet nie wiesz w jak łatwy sposób zachowasz ten sam rytm podczas parkuru dopasowując konia do wypowiadanych w myślach liczb! Błache? A jednak działa i nie raz ratuje tyłek na parkurze.

Doświadczeni jeźdźcy z czasem nie mają problemów z żadną odległością, po prostu znają jazdę na pamięć, wiedzą jak dostosować się do parkurów. Kwestia ćwiczeń.

____

PATRZ I ANALIZUJ

Podczas gdy masz określone zadanie do pokonania dokładnie i na spokojnie je przeanalizuj. Zastanów się, co jest od siebie zależne i w jaki sposób możesz to pokonać.

1.Pomyśl czy zakręt prowadzący do zadania trzeba pokonać ciasno ale aktywnie, czy może odpowiednio wcześniej przygotować do niego konia.

2.Upewnij się jakie pokonujesz odległości - nigdy nie jeździj "byle jakich" kombinacji, a najlepiej korzystaj z wiedzy doświadczonego trenera, który powie Ci na jaki dystans jest ułożone zadanie.

3.Zaplanuj trasę, nie kołuj bez sensu! Ucz się ciągłego rytmu i nie przerywaj. Na zawodach się nie zatrzymasz w połowie parkuru, a nawet jeśli, to skutkiem będą punkty karne.

4. Rozglądaj się i patrz daleko za przeszkodę. Nie nurkuj głową w dół bo Twój koń zrobi dokładnie to samo. Odważna i wyprostowana sylwetka z uniesioną głową - doda Twojemu wierzchowcowi pewności siebie na skoku, a Tobie łatwiej będzie we właściwy sposób zachować równowagę w siodle.

5. Oddychaj! :)

____

Następną część postów na ten temat zobaczycie niebawem!

"ĆWICZENIA, które pomogą Ci zobaczyć..."

Do zobaczenia jutro!


コメント


Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Tagi
Social Media
  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • YouTube Social  Icon

FUCHS.PL ♥ Oliwia Kita

bottom of page